English THPT Check the letter

Thảo luận trong 'Hỏi - Đáp Tiếng Anh THPT' bắt đầu bởi hientas, 27 Tháng bảy 2021.

Lượt xem: 84

1. hientas

hientas Học sinh Thành viên

Trường học/Cơ quan:
    trường thcs quang trung
    Sở hữu bí kíp ĐỖ ĐẠI HỌC ít nhất 24đ - Đặt chỗ ngay!

[TẶNG BẠN] TRỌN BỘ Bí kíp học tốt sáu môn học.

Bạn đang TÌM HIỂU về nội dung bên dưới? NẾU CHƯA HIỂU RÕ hãy ĐĂNG NHẬP NGAY để được HỖ TRỢ TỐT NHẤT. Hoàn toàn miễn phí!

Các bạn kiểm tra giúp mình bài viết nhé ❤️‍ Mình cảm ơn các bạn nhìuu

Mình có check trên app Hemingway thì app chấm cho mình grade 3 à. Mình mong muốn bài này của mình lên tầm grade 6-7 thì cần phải sửa bằng cách nào ạ? Mình cảm ơn

Screen Shot 2021-07-27 at 13.06.59.png

Hello Chris,

How are you? I hope everything is going well. Thank you for your last letter. I am excited to come and stay with you for the weekend. It's gonna so much fun to go to a Science festival. We can improve our knowledge about Science and explore more about the world.

In answer to your first question, 'Can animals speak?' is a good idea because I love animals and I want to discover about the animal world. More than that, the communication of animals is so attractive attention to me.

Keeping up with your next question, I want to ask you that do we need to buy tickets before going to the festival? Is the festival sell your hometown specialties? Because I want to taste and enjoy food in your hometown

Finally, I cannot stay longer with you because I have a final exam in school. I am so much sorry about that.
    To sum up I look forward to seeing you this weekend.

Best regards,
    Chloe.

Diệp Hạ Bạch thích bài này.
  2. Diệp Hạ Bạch

Diệp Hạ Bạch Cựu TMod Anh Thành viên HV CLB Địa lí

Trường học/Cơ quan:
    Muốn biết hãy hỏi :D

Hello Chris,

How are you? I hope everything is going well. Thank you for your last letter. I am excited to come and stay with you for the weekend. It's gonna so much fun to go to a Science festival. We can improve our knowledge about Science and explore more about the world.

In answer to your first question, 'Can animals speak?' is a good idea => for me, I prefer "Can animals talk?" to "The power of the sun" because I love animals and I want to discover about the animal world. More than that, the communication of animals is so attractive attention to me.Are you curious about that?

Keeping up with your next question, I want to ask you that do we need to buy tickets before going to the festival? Is the festival sell your hometown specialties ? Because I want to taste and enjoy food in your hometown.And does the festival have a book about the festival information and science content it introduces? Because I want to understand some scientific knowledge.

Finally I really want to see all the things you want to show me but I cannot stay longer with you because I have a final exam in school.As you know, the final exam is very important. I am so much sorry about that.
    To sum up I look forward to seeing you this weekend.

Best regards,
    Chloe.
    Một số ý kiến của em ,chị tham khảo ạ !
    Có sai sót mong giúp đỡ ạ !

Chú ý: Trả lời bài viết tuân thủ NỘI QUY. Xin cảm ơn!

Draft saved Draft deleted