English THPT Sửa lỗi sai bài viết

Phạm Thị Thùy Dương

Học sinh
Thành viên
3 Tháng tám 2019
33
11
21
18
Hưng Yên
THCS Bạch Sam
[TẶNG BẠN] TRỌN BỘ Bí kíp học tốt 08 môn
Chắc suất Đại học top - Giữ chỗ ngay!!

ĐĂNG BÀI NGAY để cùng trao đổi với các thành viên siêu nhiệt tình & dễ thương trên diễn đàn.

At university, it is a big turning point in the lives of each human. Most parents in Vietnam today think that studying at university is the best future guarantee for their children. Therefore, many parents have put pressure on the grades and hierarchies in the classroom. To revoke that, they race each other for their children to study, learn the fool, causing you to have time to rest, to play healthy. We can't confirm whether parents think or think is wrong at all when good jobs require degrees. Studying at university is important by the way. Firstly, in a higher education environment, students will have access to selected knowledge as quickly as they can through books and practices. Its knowledge will help you to raise your expertise at work later on. Secondly, universities provide you with more opportunities for your careers. For example, companies tend to receive students who have good results or are proved to be excellent from universities instead of looking for candidates themselves.
But is university the only way to success? No is the answer. If you think about it, scientists, the richest people in the world don't everybody go to university but they still succeed. Let's take just one example. Bill Gates, a global owner of Microsoft at the age of 20, has dropped out of university to pursue his interests. And the people who invented the utility plow or the reapers were just farmers. We cannot deny the benefits of college, but why are there thousands of unemployed students every year? And very few students get out to school and do their training? Many students get a good degree, a good degree, but are difficult or unable to get a job. There are only two main reasons, which are that few practices lead to a lack of skills and a failure to implement the skills that they have learned. In short,the university is not the only path to success but it is the most secure and secure path. So when you slip through college, you don't have to go through sadness, and this door closes, another door opens, and importantly we have to have faith and determination, and one day we will achieve success.

Hien Dang

Cựu Mod tiếng Anh
Thành viên
2 Tháng chín 2021
836
1
858
136
21
Nam Định
NEU
Bạn nên tránh dùng các câu hỏi nhiều như thế trong một argumentative essay nhé, và về bố cục thì bạn cần tách riêng mở bài và kết bài ra nhé.
Mình thấy ý ở đoạn 2 không được convincing lắm và phần mở bài đi khá là xa kiểu như mình đã nghĩ bạn đã triển khai ý của bài rồi ấy.
Bạn có thể cho mình biết đề bài để có thể hỗ trợ bạn tốt hơn về phần idea.

Phạm Thị Thùy Dương

Học sinh
Thành viên
3 Tháng tám 2019
33
11
21
18
Hưng Yên
THCS Bạch Sam
View attachment 186932
Bạn nên tránh dùng các câu hỏi nhiều như thế trong một argumentative essay nhé, và về bố cục thì bạn cần tách riêng mở bài và kết bài ra nhé.
Mình thấy ý ở đoạn 2 không được convincing lắm và phần mở bài đi khá là xa kiểu như mình đã nghĩ bạn đã triển khai ý của bài rồi ấy.
Đề bài là "The best way to be successful in one’s life is to study at a university after secondary school. Do you agree or disagree with this opinion?" ạ!

Phạm Thị Thùy Dương

Học sinh
Thành viên
3 Tháng tám 2019
33
11
21
18
Hưng Yên
THCS Bạch Sam
View attachment 186932
Đây là cả 1 bài em viết ạ!

Hien Dang

Cựu Mod tiếng Anh
Thành viên
2 Tháng chín 2021
836
1
858
136
21
Nam Định
NEU
Nếu là một bài presentation thì lại khác rồi, có thể dùng câu hỏi thoải mái nhé, đừng lạm dụng quá là được. Nếu câu hỏi là agree or disagree thì nên state cái ý kiến của mình là đồng ý hay không đồng ý ngay từ đầu để người nghe dễ nắm bắt và tạo ra impact ngay từ đầu nhé.
Về đoạn 2 của phần thân thì có thể nói về việc có cần một cái degree hay không còn phụ thuộc vào job requirements, có một số cần có degrees như doctors chẳng hạn còn một số jobs thì cái trải nghiệm thực tế sẽ có lợi hơn ví dụ như chef chẳng hạn.

Phạm Thị Thùy Dương

Học sinh
Thành viên
3 Tháng tám 2019
33
11
21
18
Hưng Yên
THCS Bạch Sam
Nếu là một bài presentation thì lại khác rồi, có thể dùng câu hỏi thoải mái nhé, đừng lạm dụng quá là được. Nếu câu hỏi là agree or disagree thì nên state cái ý kiến của mình là đồng ý hay không đồng ý ngay từ đầu để người nghe dễ nắm bắt và tạo ra impact ngay từ đầu nhé.
Về đoạn 2 của phần thân thì có thể nói về việc có cần một cái degree hay không còn phụ thuộc vào job requirements, có một số cần có degrees như doctors chẳng hạn còn một số jobs thì cái trải nghiệm thực tế sẽ có lợi hơn ví dụ như chef chẳng hạn.
Em cảm ơn rất nhiều ạ! Những góp ý này vô cùng hữu ích với em ạ!

Top Bottom