English THPT Volunteer Work

Marvel Fangirl

Học sinh mới
Thành viên
13 Tháng mười một 2018
1
1
6
21
Hà Nội
THPT
[TẶNG BẠN] TRỌN BỘ Bí kíp học tốt 08 môn
Chắc suất Đại học top - Giữ chỗ ngay!!

ĐĂNG BÀI NGAY để cùng trao đổi với các thành viên siêu nhiệt tình & dễ thương trên diễn đàn.

Mọi người giúp em viết một bài thuyết trình ngắn về những hoạt động tình nguyện mà nhóm bạn của em đã làm và lợi ích (có ví dụ hoặc diễn giải) của nó được không ạ? Ngắn thôi ạ nhưng mọi người giúp em cả phần giới thiệu (kiểu Hello everyone, today I'm going to talk....)
Lợi ích sườn (gợi ý của giáo viên) là: gaining real life experience, building up social skills (communicative skill) and soft skill,...
Cảm ơn mọi người ạ, hộ em với mai em phải thuyết trình rồi.

• Like
Reactions: Thư Vy

hocgioi2013

Học sinh tiến bộ
Thành viên
6 Tháng mười 2013
1,193
91
211
24
Ngôi nhà toán học và hóa học
Mọi người giúp em viết một bài thuyết trình ngắn về những hoạt động tình nguyện mà nhóm bạn của em đã làm và lợi ích (có ví dụ hoặc diễn giải) của nó được không ạ? Ngắn thôi ạ nhưng mọi người giúp em cả phần giới thiệu (kiểu Hello everyone, today I'm going to talk....)
Lợi ích sườn (gợi ý của giáo viên) là: gaining real life experience, building up social skills (communicative skill) and soft skill,...
Cảm ơn mọi người ạ, hộ em với mai em phải thuyết trình rồi.
Hello everybody!Today,I'm here to tell you what volunteer work my team had done.Last Saturday,we went to an old lady's house.We went here because one of my friends saw that she has lived in poverty for many years and wanted to help her.We all arrived here at 6:30 am,then we started to do the job.We had to cleaned all the house because her house is very dirty.Some of my friends sat down and talk to her while the others were doing thier jobs.After we finished all,we all came to asked her about her about her health,her daily life.We cried when she told us about her situation.So we decided to come every week to play with her and do all the houseworks.It also help us to gaining real life experience,bulding teamwork skills,...We all felt very happy when we had done a meaningful work.This is the end of my speech.Thanks for listening!

• Like
Reactions: phuongdaitt1
Top Bottom