Ngoại ngữ Viết đoạn văn

nguyễn phùng ngọc hân

Học sinh mới
Thành viên
12 Tháng chín 2018
2
0
1
19
Ninh Thuận
THCS Trần Phú
[TẶNG BẠN] TRỌN BỘ Bí kíp học tốt 08 môn
Chắc suất Đại học top - Giữ chỗ ngay!!

ĐĂNG BÀI NGAY để cùng trao đổi với các thành viên siêu nhiệt tình & dễ thương trên diễn đàn.

Choose one facility which was not available twenty years ago and write a short description .... (Chọn một phương tiện không thích hợp với 20 năm trước và viết một miêu tả ngắn về việc làm sao các học sinh trong quá khứ học mà không cần phương tiện này.)
Mình có viết được một ít nhưng không đủ mong các bạn giúp mình bổ sung phần sau . Hoặc các bạn giúp mình viết một bài khác cũng được , cảm ơn các bạn nhiều

Phạm Tuyên

Học sinh
Thành viên
26 Tháng tám 2018
137
95
36
19
Đồng Tháp
THCS Bình Thành
Choose one facility which was not available twenty years ago and write a short description .... (Chọn một phương tiện không thích hợp với 20 năm trước và viết một miêu tả ngắn về việc làm sao các học sinh trong quá khứ học mà không cần phương tiện này.)
Mình có viết được một ít nhưng không đủ mong các bạn giúp mình bổ sung phần sau . Hoặc các bạn giúp mình viết một bài khác cũng được , cảm ơn các bạn nhiều
I went to a village school. In fact, there was only one classroom for 15 students of different ages, both boys and girls, and one teacher who taught everything. The school didn't have a name, so we just called t ‘our school’. We used to walk to school. Some children went bare-footed.
At school we learnt to read and to write. We also learnt a little maths and history. There were no science essons, and we didn't have exams, either.
Although our school was small, it had strict rules. We had to behave ourselves. We stood up and bowed to greet our teacher at the start of every lesson. We could talk only when we were allowed to. However, I had no homework and no extra classes. I had a lot of time to play outside and to help my parents in the house. I loved my school and those school days.

Nguyễn Linh_2006

Cựu Mod Hóa
Thành viên
23 Tháng sáu 2018
4,076
12,759
951
Nam Định
THPT chuyên Lê Hồng Phong
It is most likely that students twenty years ago were not able to enjoy the Internet in their studies. That's why it took them a lot of time, energy, and even money, to do a project that we can now easily complete in one or two days.

For example, when being asked to write an assignment about past habits, the students had to go to the library, look for books on the topic, read the books, and hand-write any information that they thought was useful for their assignment.They would also have to meet with some old people and talk to them about the past. At home, they had to hand-write their assignment, possibly with a lot of erasing and rewriting of the first draft. After finishing the draft, they had to write a clean copy on another piece of paper for submission

Top Bottom