English THPT summary the listening

Iam_lucky_girl

Học sinh chăm học
Thành viên
13 Tháng một 2019
786
1,030
146
Bình Phước
THCS TTLN
[TẶNG BẠN] TRỌN BỘ Bí kíp học tốt 08 môn
Chắc suất Đại học top - Giữ chỗ ngay!!

ĐĂNG BÀI NGAY để cùng trao đổi với các thành viên siêu nhiệt tình & dễ thương trên diễn đàn.

Audio script:
TV Host: Good evening, welcome to our Happy Family Programme. Our topic today is Roles in the Family', and our guests are Mr Pham Hoang, an artist, Mr Nguyen Nam, a teacher, and Ms Mai Lan, a doctor. Now, we'll hear what they think the roles of the wife and husband are in the family nowadays. What do you think about this, Mr Pham Hoang?
Mr Pham Hoang: Well, in my opinion, in the family, the husband is the provider while the wife is the homemaker. Her job is to look after everybody in the family and take care of the house to make sure that it's clean and neat, and that the family has good meals every day.
TV Host: So you mean the wife has to do most of the housework? What do you think, Ms Mai Lan?
Ms Mai Lan: Well, I don't think so. Women's roles have changed. They also work to share the financial burden with their husbands, so their husbands should share household duties with them.
TV Host: I see. What do you think, Mr Nguyen Nam?
Mr Nguyen Nam: I agree with Ms Mai Lan. Homemaking can't only be the job of the wife or the husband. Both should join hands to provide for the family and to make it happy.
Summary the listening.
Anh/chị có thể hướng dẫn em làm bài tập này không ạ?

_dm.ttt

Cựu TMod Anh
Thành viên
7 Tháng sáu 2017
664
2
1,194
176
Đắk Lắk
FTU2
Hi. Cho mình hỏi là đề bài này bạn lấy từ đề thi nào ra được không nhỉ, để mình hỗ trợ bạn chính xác hơn.

Hien Dang

Cựu Mod tiếng Anh
Thành viên
2 Tháng chín 2021
836
1
858
136
21
Nam Định
NEU
Đầu tiên, em cần xác định xem đoạn audio này ở đâu nhé (ở đây là TV show)
Thứ hai, em cần xác định main idea của đoạn này là gì (opinions about gender roles)
Thứ ba, em cần tìm cách co gọn idea của 3 speakers đưa ra, vì 2 speakers cuối có cùng idea nên có thể gộp 2 người vào một nhé. Đoạn này khá đơn giản vì speaker đã đưa cái idea chủ chốt ở ngay đầu rồi nên em chỉ cần paraphrase câu đó thôi nhé.
Làm summary thì cần chú ý nhất là việc đủ, rõ và ngắn gọn.

Top Bottom