English 11 Writing.

Thảo luận trong 'Hỏi bài tiếng Anh lớp 11' bắt đầu bởi Huền Diệu, 5 Tháng mười hai 2018.

Lượt xem: 126

1. Huền Diệu

Huền Diệu Học sinh Thành viên

Trường học:
    THPT Thịnh Long
    Sở hữu bí kíp ĐỖ ĐẠI HỌC ít nhất 24đ - Đặt chỗ ngay!

Đọc sách & cùng chia sẻ cảm nhận về sách

Chào bạn mới. Bạn hãy đăng nhập và hỗ trợ thành viên môn học bạn học tốt. Cộng đồng sẽ hỗ trợ bạn CHÂN THÀNH khi bạn cần trợ giúp. Đừng chỉ nghĩ cho riêng mình. Hãy cho đi để cuộc sống này ý nghĩa hơn bạn nhé. Yêu thương!

Hoang, a student, is very interested in English Competition which is going to be held in your school. He wants to know more information in details about the Competition. Imagine you are Miss Hoang Thu, head of the organizing Competition write a letter of reply to him. Using the cues below:
    Participants : students
    Aims: improve speaking skills and make students more interested in English
    Time:
    - the organizing board collects writing papers in November, 2018
    -
    - the contest is held on 14th January, 2019
    Topic:Family
    Prize : An Oxford Advanced learner's dictionary
    Email: Englishclubdatong@gmail.com.
    Phone number: 0912345678
    Cùng viết nào!

2. Huền Diệu

Huền Diệu Học sinh Thành viên

Trường học:
    THPT Thịnh Long

Chào bạn mới. Bạn hãy đăng nhập và hỗ trợ thành viên môn học bạn học tốt. Cộng đồng sẽ hỗ trợ bạn CHÂN THÀNH khi bạn cần trợ giúp. Đừng chỉ nghĩ cho riêng mình. Hãy cho đi để cuộc sống này ý nghĩa hơn bạn nhé. Yêu thương!

Hello ....
    Ai giúp em với ạ!:(:(:>(

3. Tohru - san

Tohru - san Học sinh Thành viên

Trường học:
    TH - THCS Nguyễn Khuyến

Ý thứ 2 của phần Time là gì vậy bạn?

4. Phạm Dương

Phạm Dương Cố vấn tiếng Anh tập sự

Trường học:
    Đại học Thương Mại

Dear Hoang,
    Thank you for your letter. I am very happy when you want to know more details about this English Competition. The organizing board will collect writing papers in November, 2018. This contest will held on 14th January 2019. This contest will revolve around the theme "Family" and the winning students will receive a prize is an Oxford Advanced learner's dictionary. The students who are interested to take part in this competition can give their name to email: Englishclubdatong@gmail.com or phone number: 0912345678.
    Your sincerely,

Tohru - sanphuongdaitt1 thích bài này.
  5. phuongdaitt1

phuongdaitt1 Phụ trách tiếng Anh|The Choice of God Cu li diễn đàn

Trường học:
    Trường THPT Vĩnh Bình

Dear Hoang,
    Thank you for your letter. I am=> feel very happy when you want to know more details about this English Competition. The organizing board will collect writing papers in November, 2018. This contest will be held on 14th January 2019. This contest will revolve around the theme "Family" and the winning students will receive a prize: an Oxford Advanced learner's dictionary. Students who are interested in taking part in this competition can give their name to email: Englishclubdatong@gmail.com or phone number: 0912345678.
    Your sincerely,
    Em nghĩ nên sửa như vậy ạ :v

ngochaadPhạm Dương thích bài này.
  6. Phạm Dương

Phạm Dương Cố vấn tiếng Anh tập sự

Trường học:
    Đại học Thương Mại

Thường ngta viết là: I'm very happy/glad nha

Huền Diệuphuongdaitt1 thích bài này.
Chú ý: Trả lời bài viết tuân thủ NỘI QUY. Xin cảm ơn!

Draft saved Draft deleted