Mọi người chữa bài giúp mình nha!

Thảo luận trong 'Rèn luyện kỹ năng Viết' bắt đầu bởi wolf95, 26 Tháng chín 2011.

Lượt xem: 1,926

1. wolf95

wolf95 Guest

Sở hữu bí kíp ĐỖ ĐẠI HỌC ít nhất 24đ - Đặt chỗ ngay!

Đọc sách & cùng chia sẻ cảm nhận về sách số 2

Chào bạn mới. Bạn hãy đăng nhập và hỗ trợ thành viên môn học bạn học tốt. Cộng đồng sẽ hỗ trợ bạn CHÂN THÀNH khi bạn cần trợ giúp. Đừng chỉ nghĩ cho riêng mình. Hãy cho đi để cuộc sống này ý nghĩa hơn bạn nhé. Yêu thương!

Now I still remember my first birthday party. At that time, i was 4 years old and very excited to hold my own birthday party. I asked my parents to buy many sweets and biscuit. Because i was still small and the place i lived didn't have many children at the same age as me, I decided to invited my sister's friends. Of course, i knew them and my sister was also pleased to want them to come the party for fun. Moreover, i invited my grandfather who was living there to take care of me because my parents were busy and my only friend at that time ( but i forgot her name). Finally, the party was very happy and interesting. Everyone sang "Happy birthday" song and gave me many presents. The presents I loved most was a picture frame made of porcelain. It had an angle above a straw roof of a house where a small family lived. There seemed to be a sister, a a grandfather and a baby whom i thought it was me. Now i still treasured it which reminds me about the greatest birthday party in my life.

2. longlxag123

longlxag123 Guest

Bài văn nói chung tạm được ;) nhưng cũng còn hơi lủng củng:)

3. wolf95

wolf95 Guest

Cám ơn bạn nhiều nha! Nhưng mà bạn có thể sửa lỗi rõ ràng hơn được không và nếu sửa văn phong lại cho đỡ lủng củng bài này mình định trình bày trước lớp đó bạn ạ! Mong bạn giúp đỡ!:D:D:D

4. longlxag123

longlxag123 Guest

The first birthday party still remains in my mind. At that time, I was 4 years old and I was very excited to hold my own first birthday party. I asked my parents to buy lots of sweets and biscuits. Since I was young and the place I lived didn't have many children as old as me, I decided to invite some of my sister's friends. Of course, I knew them and my sister was also pleased to have them joint my party. I also invited my grandfather who lived there to look after me because my parents were busy and he's my only friend at that time . The party was very happy and interesting. Everyone sang "Happy birthday" and gave me a lot of presents. The presents I loved the most was a picture frame made of porcelain. It had an angle above a straw roof of a house where a small family lived. In the picture, there seemed to be a sister, a grandfather and a baby whom i thought was me. Now i still treasured it since it reminds me of, probably, the greatest birthday party in my life.
    mình cũng ko giỏi viết lắm, thông cảm:p

5. maxqn

maxqn Guest

of my age
    join
    he was
    present
    Chỗ này có thể thấy được nên t nghĩ dùng were đc r nhỉ :-??

6. longlxag123

longlxag123 Guest

chỗ join thì nhầm c/t have:|
    was thì cứ tưởng có thể viết tắt thành 's:|
    còn present là C noun, trước lại có lots of sao lại sửa là số ít:-??
    ko biết bạn nói thấy đc là sao :|, whom i thought là Sing S nên mình dùng was
    :khi (60)::khi (60)::khi (60):

7. passingby

passingby Guest

Có thể present là uncountable noun chăng? :|
    Mà sao bạn lại thắc mắc were và was nhỉ? Was mà :|

8. maxqn

maxqn Guest

Mọi người quên để ý chữ "a" ở sau r àh? Từ này suy ra là present = picture frame --> singular

Còn chỗ seemed, ý tớ là seemed có dạng + to inf, nhưng đứng 1 mình thì.... nghĩa j k bik :-?? Với lại, ng trong bức ảnh là visible (ghi vầy cho dễ hiểu) --> k dùng there were lun, tội j seemed?

"whom I thought was me" ---> whom I thought to be me vì câu này là liệt kê, main verb đã chia r, vậy xem như sau whom là 1 mệnh đề qhệ relative clause. --> tách nó ra --> was sai --> to be.

9. passingby

passingby Guest

"whom I thought was me" ---> whom I thought to be me vì câu này là liệt kê, main verb đã chia r, vậy xem như sau whom là 1 mệnh đề qhệ relative clause. --> tách nó ra --> was sai --> to be
    Nhìn chung là chưa hiểu ur idea! :| Là như nào em?

10. jinnykuty

jinnykuty Guest

as old as thỳ dùng là at the same age as me thỳ hay hơn ^^
    presents có "s" là đúng rùi còn nếu k chắc chắn thỳ dùng từ gifts ^^
    Và còn một chỗ I love most hoặc I love best ^^
    câu cuối Now thỳ phải là I still treasure ^^

11. passingby

passingby Guest

ờ ờ. agree ,agree đấy! at the same age as me mí cả now i still treasured.
    Còn most và best thấy bảo dùng đc cả 2 hay sao ý. Ví dụ câu này đúng hay sai? "Hi everybody who i love most! "

12. longlxag123

longlxag123 Guest

sr, cứ tưởng chị thắc mắc chỗ presents sau lots of :-j
    seemed to be thì hình như mang nghĩa uncertain :D.
    còn whom I thought to be me thì chắc đúng:p

13. invited => invite
    @-)Hok pít đúng hok, nghĩ z:-SS

Chú ý: Trả lời bài viết tuân thủ NỘI QUY. Xin cảm ơn!

Draft saved Draft deleted